Koenzym Q10 - co to takiego ?

  Źródłem powstawania ww koenzymu są mitochondria, czyli miejsce, gdzie powstaje energia komórek. Organizm ludzki również wytwarza koenzym Q10. Niestety wraz z wiekiem jego poziom się zmniejsza. Negatywny wpływ na jego produkcję ma również stres.

Koenzym Q10 ma bardzo wiele zastosowań w medycynie, m.in.:

  • dzięki zdolności wychwytywania wolnych rodników jest przydatny w walce z nowotworami,
  • wspomaga leczenie wielu schorzeń,
  • pozwala obniżyć cholesterol,
  • aplikowany jest w stanach infekcji czy osłabienia,
  • pomaga walczyć z paradontozą,
  • poprawia przemianę materii,

Dzięki temu, że zwalcza wolne rodniki w organizmie i dzięki faktowi, że jest antyutleniaczem, koenzym Q10 jest "eliksirem" młodości. Właściwości te, spowalniają proces starzenia się człowieka.

Zażywanie koenzymu Q10 pozwala zmniejszyć i wygładzić zmarszczki. W aptekach dostępne są tabletki i kapsułki z tym związkiem. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem i rozpoczęciem przyjmowania koenzymu, skonsultować się z lekarzem. Człowiek dorosły teoretycznie powinien przyjmować 20-40mg koenzymu dziennie. Najlepszą metodą (produkt jest najlepiej przyswajany przez organizm) jest zażywanie go w połączeniu z witaminami C i E (o witaminie E będziemy niedługo pisać). To dzięki nim cząsteczka koenzymu nie rozpada się tuż po posiłku z zawartością tłuszczy, które poprawiają wchłanianie substancji.

Koenzym Q10 odgrywa również bardzo istotną rolę w procesie regulacji ciśnienia krwi. Badania laboratoryjne przeprowadzone na zwierzętach oraz badania kliniczne potwierdzają, że koenzym Q10 rzeczywiście obniża wysokie ciśnienie krwi u osób cierpiących na tę dolegliwość. Nie zaobserwowano natomiast podobnego działania u osób z prawidłowym ciśnieniem. Stwierdzono, również związek pomiędzy deficytem koenzymu Q10 a zwiększeniem poziomu sodu w stosunku do poziomu potasu we krwi, co generalnie sprzyja wzrostowi ciśnienia. Sód jest pierwiastkiem powodującym podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, potas zaś wpływa na jego obniżenie. Podczas terapii, w której zastosowano koenzymu Q10 nastąpiło zmniejszenie poziomu sodu w stosunku do poziomu potasu a tym samym obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć