Co to jest wierzchnia warstwa włosów? Jakie jest jej znaczenie dla kondycji włosów?

Na ludzki włos składają się dwie warstwy: korowa oraz osłonka. Wierzchnią część stanowią łuski, które nachodzą na siebie warstwowo. Jeśli mamy do czynienia ze zdrowym włosem, sklejone one są spoiwem lipidowym, a łodyga otulona naturalnym sebum. Całe to pokrycie chroni włos głównie przed utratą wody. W zależności od ilości tych substancji kosmyki będą szybko się przetłuszczać lub staną się suche i sztywne. Wierzchnia warstwa włosów ma zadanie ochronne i zabezpieczające. Dzięki niej pasma są elastyczne, lśniące i dobrze nawilżone. 

Jakie czynniki zewnętrzne mogą wpływać na zniszczenie wierzchniej warstwy włosów?

Na samym początku warto zaznaczyć, że każde włosy są nieco inne i mają odmienną tendencję do zniszczeń. Dużo zależy od ich stopnia porowatości, do którego powinny być dobierane kosmetyki do pielęgnacji, ale o tym za chwilę. Pierwszym bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na zniszczoną wierzchnią warstwę włosa, jest spanie w mokrych, rozpuszczonych włosach. Ta czynność źle wpływa także na skórę głowy. Suszenie, prostowanie i kręcenie kosmyków wysoką temperaturą również niszczy ich kondycję. 

Wbrew pozorom również noszenie kucyków i spiętych włosów łamie zewnętrzne łuski, a co za tym idzie, powoduje niszczenie się pasm. Również rozpuszczone włosy są narażone na kruszenie, tym bardziej jeśli są długie. Dlatego należy wybrać złoty środek jeśli chodzi o fryzury na co dzień. Niestety zapominanie o dokładnym myciu włosów i ich nawilżaniu poprzez używanie odpowiednich kosmetyków prowadzi do pojawienia się suchych i rozdwojonych końcówek. 

Pielęgnacja, czyli jak zadbać o wierzchnią warstwę włosów, by uniknąć zniszczeń?

Zniszczona warstwa włosów jest do odratowania już po pierwszym rytuale pielęgnacyjnym. Dokładne umycie skóry głowy i kosmyków przy użyciu dedykowanego szamponu do rodzaju włosów pozwoli na oczyszczenie łusek i przygotowanie ich do przyjęcia kolejnych substancji nawilżających. Jeśli cierpisz na bardzo zniszczone pasma, należy pamiętać o regularnym nakładaniu odżywki i maski. Olejowanie również polepszy ich kondycję. Jeśli farbujesz włosy, tym bardziej powinny być one zabezpieczone silikonami lub jedwabiem, które można spotkać w składzie kosmetyków.

Na co dzień warto upinać włosy, tak samo jak podczas snu. Nie używać wysokich temperatur prostownicy, ani suszarki. Małe zmiany w życiu, taki jak częstsze chodzenie do fryzjera, nakładanie olejków czy zmiana poszewek na jedwabne przyczynią się do lepszego stanu Twoich włosów. 

Podsumowanie

Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o swoje kosmyki, pamiętaj, aby nie chodzić spać z mokrymi włosami, regularnie je nawilżać, suszyć je chłodnym powietrzem oraz regularnie przycinać. Duży wybór kosmetyków możesz znaleźć np. w drogeriach internetowych. 

Komentarze (1)

    • Kasia
    • 2023-05-20 09:50:34
    Dziękuję, bardzo fajny artykuł.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz